Tekirdağ Mutfak Kültürü

Tekirdağ Mutfak Kültüründen Örnekler

TARİHİ GELİŞİMİ
Bilindiği gibi Tekirdağ ve çevresinde yerleşen vatandaşlarımız ;Rumeli Fatihi Gazi Süleyman Paşa ve 1.Murat Beyle beraber yöremize göç eden Gazi Dervişler, Ahı Dervişler ve Yürük, Türkmen dediğimiz vatandaşlarımızdan teşekkül etmiştir.1854 yılından sonra Karadeniz üzerinden Balkanlara yerleşen Kırımlılarla beraber 1876/1877 Osmanlı-Rus Savaşı kısaca 93 harbi denilen savaş sonrası Bulgaristan, 1924’te mübadele ile gelen Selanik, Serez, Yenice göçmenleri , Makedonya ahalisi, 1930-34 yılları arasında Bulgaristan’dan zorunlu göçe tabi olan ahali Trakya ve çevresinde mevcut kasabalar, çiftliklere yerleşmişler kendi mutfak kültürlerini getirmişlerdir.Yörenin yerli ahalisinin zengin mutfak kültürü karşısında kendi mutfak ve yemek kültürlerini muhafaza etmişlerdir.Sonuç olarak Tekirdağ ve çevresinde çok zengin bir MUTFAK KÜLTÜRÜ meydana gelmiştir.

TEKİRDAĞ KÖFTESİ
Bu köftenin bir adı tat köftesi, diğer bir adı ise Hacıköylü köftesidir.Aslen Hayrabolu Alacaoğlu köyünden Tekirdağ’ına gelen ve kebapçı Hüseyin Ağa tarafından piyasaya tanıtılmıştır.Hüseyin Ağadan köfteciliği öğrenen Hacıköylü Hüseyin ve çocukları hem yoğurtçuluk hem de köftecilik yaparak bu iki ürünü de tanıtmışlar ve Hacıköylü köftesi zamanla Tekirdağ Köftesi adını almıştır.Tekirdağ köftesinin ünü Türkiye çapında yayılmış olup, halen T.S.E. damgası alınarak ve vurularak hazır şekilde vakumlanıp paketler halinde satılmaktadır.
1 kg orta yağlı Parça et (sığır daha yumuşak dana eti ise sıkı ve sert gelir.)
75 gr bayat ekmek
1 baş (ufak) soğan
Ufak bir diş sarımsak
Bu karışım hep beraber makinede çekilir.Sonra içine baharat olarak
1/2 çorba kaşığı kimyon
1/2 çorba kaşığı tuz
1/2 çorba kaşığı taze çekilmiş karabiber
1/2 çorba kaşığı pul kırmızı biber
1/2 çorba kaşığı karbonat
Evvelce çektiğimiz kıyma içine konur ve yoğurulur.Yeniden çekilir.Normal kapta bir gece bekletilir.
Pişirilmesi:
Kömür (mangal) ufak parçalar halinde kırılır, kömür ızgarası içine yayılır.Izgara üstübü ile yağlan›r ve ızgara oluğuna yağ konur.
Köfteler yapışmasın diye ızgara silinir.15 grlık yuvarlak köfteler, maşa ile ızgara yağlığındaki yağa bulanıp, ızgarada pişirilir.

TEKİRDAĞ PEYNİR HELVASI 
Malzemesi:
Tuzsuzpeynir
4 yumurta
Yarım margarin
Un
İrmik
Karbonat.
Yapılışı:
Tuzsuz peyniri tencereye koyup eriyinceye kadar kaynatın. Peyniri tencereye koyduktan sonra yarım çay kaşığı karbonat, 1 çorba kaşığı irmik koyup eriyinceye kadar kaynatınız. Eridikten sonra 4 yumurtanın sarısını ve şekeri kapağa koyup karıştırın ve sonra erimiş olan peynire yavaş yavaş karıştırarak dökün.Yumurtayla kaynadıktan sonra içine ununu dökün. Unu dökerken sürekli karıştırın.Koyulaşıncaya kadar unu, daha sonra altına sanayağı koyup karıştırmaya başlayın. Piştikten sonra ateşten indirip, sıcak servis yapın.

HAYRABOLU TATLISI
Malzemesi:
1 kg tuzsuz peynir, 8 yumurta, 250 gr un, 250 gr irmik, 2 çay kaşığı karbonat.
Yapılışı:
Peynir kıyma makinesinde makine yoksa elle yumuşatılır.içine 8 yumurtanın 2 sinin akı ayrılarak hepsi kırılır.Unla irmik beraberce, Karbonatla birlikte yoğrulur.Karışım kulak memesi yumuşaklığında olunca, hazırlanan altı yağlanmış tepside orta ısıda 45 dakika pişirilir.Piştikten sonra 1250 gr su, 1 kg toz şekerle yapılan şerbet kaynamaya başladığı zaman tatlılar kepçe ile içersine atılır. 20-25 dakika bastırmak sureti ile kaynatılan tatlılar tabağa konarak servis yapılır.

CİZLEME
Su, maya, tuz, un karıştırılarak boza kıvamında bir hamur elde edilir.Bir müddet bekletilip hamur mayaya geldikten sonra saç kızdırılır.Cezve ile hamur ince bir tabaka halinde kızgın saçın üstüne dökülür.Hamurun piştiği üzerindeki deliklerin oluşmasından anlaşılır.Cizlemeler piştikten sonra ise üzerine tereyağ sürülür.Arzu edilirse toz şeker serpilir, bal sürülür bu şekilde servise sunulur.
AKITMA
Malzemesi:
Hamur için:1 kg un, 2 yumurta, bir miktar su, 1/2 kg yoğurt
üstü için:1 tavuk, 1 baş soğan, karabiber, tuz
Yapılışı:
Yumurta ve su çırpılır.Un ilave edilir.Sıvı bir hamur elde edilir.Bu hamur azar azar teflon tavada pişirilir.Pişirilen hamur bir tepside üst üste dizilir.Diğer taraftan tavuk, soğan, tuz, karabiber bir tencerede pişirilir.Pişirilen tavuğun suyu hamurların üstüne dökülür.En son pişen hamurlar kare olarak kesilir ve tavuk etleri üstüne serpiştirilir.Yoğurt da dökülür.

HÖŞMELİM
Malzemesi:
Tuzsuz ve taze peynir, un, şeker, tuz.
Yapılışı:
Peynir bir tencereye konur.Orta şiddetli ateşte eritilen peynire çok az tuz ilave edilir.önceden ölçüsü belirlenen un katılarak sürekli karıştırılır.Unun miktarı çok önemlidir.Daha sonra şeker ilave edilerek karıştırmaya devam edilir.Kıvamında olabilmesi için peynirin tencerenin içinde yağ çıkararak dönmesi gerekir.Yağ salmaz ve iyi dönmezse çok lezzetli olması beklenmez.Yaklaşık 25 dakika süren pişirme ve çevirme işlemi sonrası genişçe bir tepsiye boşaltılır. üzerine toz şeker serpilir.Kaşıkla dikey olarak kestirilerek yağın yukarı çıkarılması sağlanır.Sıcak yenir. Höşmelim için hazırlanan peynire kullanılan peynir mayası oranı ile tuzsuz peynirin tatlı haline getirileceği zaman iyi ayarlanmalıdır.çok taze olan peynirden veya çok bekletilen peynirden iyi höşmelim elde edilimez.Peynir tadılarak bu kıvam anlaşılabilir.
KAÇAMAK
Malzemesi:
Mısır unu, su, tuz, tahin, pekmez, tereyağ.
Yapılışı:
Isıtılan sıcak suyun içine mısır unu salınır.Mısır unu ve su bir oklava ile karıştırılır.Koyulaşıp patlar hale gelince kaçamak tepsiye dökülür.Ortası açılır.çukura eritilmiş tereyağı dökülür.Veya tahin ile pekmez dökülür.

BULAMA
Malzemesi:
üzüm suyu, çöğen, toz şeker, ceviz içi, şıra toprağı.
Bulama tavası, tahta büyük kaşık, üzüm teknesi.
Yapılışı:
Trakya’da bağcılık en çok Tekirdağ ve Kırklareli civarı ile Kırcasalih beldesi civarında yapılmaktadır.Bulamanın ilk malzemesi de üzümden elde edilen şıradır. Bir tahta tekne içine konan olgunlaşmış üzümler ayakla veya çizme ile çiğnenir.çıkan üzüm suyu (şıra) kazan içinde bir gün bekletilip, çöğen kaynatılıp şıra içine konur.Karışımın rengi kararana kadar şeker ilave edilir.şıra pekmez kıvamına gelinceye kadar kaynatılır Ateşte emdirilir.çöğen suyundan köpük yapılıp içine atılır.Kazan içinde büyük bir tahta kaşıkla köpükleri alınır.Konu komşu hep beraber büyük bakır kazan içinde tahta kaşıkla karıştırdıkları malzeme beyazlaşmaya başlayınca ateşten indirilir.Kaplara boşaltılır.üzerine ceviz içi serpilir.Teneke kutularda veya kavanozlarda muhafaza edilir.
İNCİR TATLISI (DOLMASI)
Arzu edilen miktarda inciri ılık suda yumuşatarak yıkanır. iç cevizi döver şekerle karıştırılır.Bu karışımı, yumuşamış ve sapları çıkarılmış incirleri sudan çıkarıp, içlerini el ile genişletip, incir içine doldurulur. Tereyağı sürülmüş tepsiye dizeriz. Ateşte bir miktar kaynatılır. Bol şekerli su veya süt ilave edip pişirerek, üzerine tereyağı haşlanır.
YOĞURTLU KUZU ETİ (ELBASAN TAVASI )
But tarafından bir kg. kuzu eti.
Az miktarda tereyağı.
Bir baş soğan.
Tuz, yeterince su,
1/2 kg. yoğurt, bir bardak un, iki yumurta,
Kuzu eti dilimler ve parçalar halinde bölünür. Etlerin iki tarafı da tereyağında biraz kızartılır. Sonra su katılıp iyice pişene kadar haşlanır. Başka bir yerde; yoğurt, un, et suyu karıştırılıp, biraz pişirilir. çok hafif ateşte yumurta sarıları ilave edilip, iyice karıştırılır. Kaba ve parça etler tepsiye yerleştirilir. üzerine hazırlanmış sos dökülür. Fırına verilir. iyice pişince servis yapılır.

ÇENEÇARPAN ÇORBASI ( HAMUR ÇORBASI)
Malzemesi:
Un, su, yumurta, limon, süt.
Yapılışı :
Yumurta limonla terbiye edilir. Hamur oklava ile kalın bir şekilde açılır. içine un serpip tekrar oklavaya sarılır. Oklava çekilerek kalan hamur parça parça kesilir.(parmak büyüklüğünde) Süt ve su karıştırılarak kaynatılır. Kaynama devam ederken hamurlar, tuz ve terbiye edilmiş limon suyu ile yumurta bu karışımın içine atılır. çorba pişince sıcak olarak servis yapılır.

UMAÇ ÇORBASI
Malzemesi :
Yağ, salça, un, su, tuz, nane.
Yapılışı :
Yağ kızdırılır. Salça ilave edilerek su ve tuz katılır. Unla karıştırılıp katıca hamur yapılır. Küçük parçalara ayrılan hamur pişirilir, servis yapılırken üzerine nane serpilir.
Kaynak:Tekirdağ Valiliği

Hayrabolu Tatlısı
HAYRABOLU TATLISI TARİHÇESİ
Hayrabolu’da 1970’li yılların başından itibaren ilk kez Salih KAYA tarafından üretilmeye başlanan ve adına “Hayrabolu Tatlısı” denilen bir tatlı türü kısa sürede büyük bir üne kavuştu.Ana maddesi peynir olan “Hayrabolu Tatlısı”nın üretiminde kullanılan diğer katkı maddeleri ve üretim aşaması gizli tutuluyor.”Hayrabolu Tatlısı” çok kısa sürede Türkiye Genelinde adını duyurmuş olmasına ve büyük talep görmesine karşın, ürünün özelliği nedeniyle kısa sürede tüketilmesi gerektiğinden fazla üretilmiyor.Ancak, son yıllarda teknolojinin de gelişmesiyle “Hayrabolu Tatlısı”nın yeni üretim teknolojisi ve ambalajlama yöntemleriyle tüketim sürecinin uzatılmaya çalışıldığı, bunun başarılması haline ise bu ürünün Türkiye’nin dört bir köşesindeki vitrinlerde yerini alması kesin.
Hayrabolu Tatlısı Tarifi
Malzemesi:
1 kg tuzsuz peynir
8 yumurta
250 gr un
250 gr irmik
2 çay kaşığı karbonat.
Yapılışı:
Peynir kıyma makinesinde makine yoksa elle yumuşatılır.içine 8 yumurtanın 2 sinin akı ayrılarak hepsi kırılır.Unla irmik beraberce, Karbonatla birlikte yoğrulur.Karışım kulak memesi yumuşaklığında olunca, hazırlanan altı yağlanmış tepside orta ısıda 45 dakika pişirilir.Piştikten sonra 1250 gr su, 1 kg toz şekerle yapılan şerbet kaynamaya başladığı zaman tatlılar kepçe ile içersine atılır.
20-25 dakika bastırmak sureti ile kaynatılan tatlılar tabağa konarak servis yapılır.

Hayrabolu Köftesi
HAYRABOLU KÖFTESİ TARİHÇESİ
Bugün şöhreti yurt sathına yayılmış olan ünlü ” Tekirdağ köftesi”nin bundan 100 yıl önce, o zaman Hayrabolu’nun 71 köyünden biri olan Alacaoğlu’dan (şimdi bu köy Lüleburgaz’a bağlıdır) “Hayrabolulu Kebabçı Hüseyin Ağa” tarafından yapıldığı, bu köfte formülünün Tekirdağ’da yoğurtçuluk yapan Hacıköylü bir aile tarafından öğrenildiği ve o bu ailenin hem yoğurtçuluk hem de köftecilik yaparak Hayrabolulu Hüseyin Ağa’nın köftesinin ününü arttırdıklarınıbelirtiliyor.
Hayrabolu Köftesi Tarifi
Malzemesi
-Sığır ve dana eti 1 kg. orta yağlı
-75 gram bayat ekmek
-Bir baş ufak soğan
-Bir Diş sarımsak
Yapılışı
Bu Karışım hep beraber yoğrulur.Sonra içine baharat olarak yarım çorba kaşığı kimyon konur. Yarım çorba kaşığı tuz, bir çorba kaşığı pul biber, bir çorba kaşığı karbonat, evvelce yoğrulmuş olan kıyma içine katılır ve iyice yoğrulur. Normal kapta bir gece bekletilir ve köfteler kömür mangalında pişirilir.

HAYRABOLU AYÇİÇEĞİ BALI
Hayrabolu’da üretilen balınünü aslında Osmanlı dönemine dayanmaktadır.
Hayrabolu ovasındaki bitki örtüsünün çeşitliliği ve zenginliği nedeniyle Osmanlı Döneminde burada üretilen balların (Kuvvet macununda kullanılmak üzere) padişahlara gönderildiği biliniyor.Ancak, o dönemdeki Bal’la bugünkü Bal arasındaki kalite, ayçiçeğinin bölgeye girmesiyle farklı bir değere dönüşmüş olmalıdır. Çünkü Osmanlı döneminde yalnız Hayrabolu’da değil Trakya genelinde ayçiçeği bitkisi yoktur.Bu bitki bölgeye Cumhuriyet dönemiyle birlikte Balkanlardan gelen göçmenler tarafından getirilmiştir.Ayçiçeğinin bölgeye yerleşmesinden sonra Bal’ın kalitesine ayçiçeğinin polenleri de katkı vermeye başlamıştır.
Bu durumda, Hayrabolu Bal’ından bahsederken kaliteyi iki kategoride değerlendirmek daha doğru olmalıdır. Bunlardan biri, ayçiçeklerinden elde edilen Bal, diğeri ayçiçeği çıkmadan önce Hayrabolu ovasındaki bitki örtüsünde elde edilen Baldır. Kaldı ki Hayrabolu’da bal üretimi yapanlar da,ayçiçeğinden önce elde edilen bal arasında büyük aroma farkı bulunduğunu, bu nedenle balların birbirinden ayrı olarak ambalajlandığını belirtiliyorlar.Öyle sanıyorum ki, bu konuda yapılacak akademik b,r araştırma ve inceleme Hayrabolu’daki Balüretiminde hem kalitenin hem de standartların belirlenmesinde önemli rol oynayacaktır.
Kaynak : Hayrabolu Belediyesi

Reklamlar


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s